Nie lubisz procedur laboratoryjnych z wykorzystaniem wielu próbek jednocześnie? Takie zadania wcale nie muszą być żmudne. Dzięki odpowiednim narzędziom i akcesoriom praca stanie się szybka i precyzyjna, a przy tym zyskasz powtarzalność wyników. Zwiększy to wydajność pracy badawczej i zminimalizuje ryzyko błędów. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie narzędzia warto kupić, aby usprawnić pracę z wieloma próbkami.
Wielokanałowa pipeta automatyczna – podstawowe narzędzie pracy z wieloma próbkami
Wielokanałowa pipeta automatyczna autoklawowalna pozwala na transfer materiału badawczego do wielu próbek jednocześnie. Przy tego typu procedurach pipetowanie każdej próbki pojedynczo znacznie spowalnia pracę, dlatego pipety wielokanałowe doskonale się sprawdzają. Zostały zaprojektowane do dozowania niewielkich objętości cieczy za pomocą jednego ruchu.
Zalety pipety wielokanałowej automatycznej:
- Precyzja – pozwalają na dokładny transfer zmiennej objętości lub stałej objętości cieczy.
- Szybkość – tego rodzaju pipety bardzo usprawniają pracę, gdy trzeba dozować materiał badawczy do wielu probówek czy dołków w płytce mikrotitracyjnej.
- Ergonomia – posługiwanie się pipetą wielokanałową jest wygodne i nie męczy nadgarstka ze względu na ergonomiczny uchwyt i lekką konstrukcję, która ułatwia manewrowanie narzędziem.
- Autoklawalność – pipetę można sterylizować w autoklawie, co zapewnia pełną sterylność i bezpieczeństwo.
Rynienki płuczące do pipety wielokanałowej – higiena kluczem do wiarygodności wyników
Niezbędnym akcesorium przy pracy z wieloma próbkami są rynienki płuczące do pipety wielokanałowej. Wiarygodność uzyskanych wyników zależy w dużej mierze od stopnia zachowania higieny. Stosowanie takiej rynienki pozwala utrzymać najwyższy poziom czystości i zapobiegają zjawisku kontaminacji krzyżowej (przeniesienie materiału z jednej próbki do drugiej).
Zalety rynienki płuczącej do pipety wielokanałowej:
- Nie dochodzi do kontaminacji krzyżowej – dokładne płukanie każdej końcówki pozwala oczyścić pipetę z resztek, co zapobiega niekontrolowanemu przenoszeniu materiału.
- Szybkość – płukanie wielu końcówek jednocześnie usprawnia i przyspiesza pracę.
- Wydłużenie żywotności pipety – precyzyjne płukanie końcówek sprawia, że we wnętrzu pipety nie zalegają żadne substancje. Nie jest więc narażona na uszkodzenia czy rozwój drobnoustrojów.
Statyw na pipety automatyczne – bezpieczne przechowywanie pipet
Bardzo ważne są też akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo narzędzi. Należy do nich statyw na pipety, który:
- Zabezpiecza pipetę – umieszczona na statywie pipeta jest mniej narażona na upadek czy uszkodzenie. Statyw zapewnia stabilizację, a więc narzędzie nie zsunie się przypadkowo z blatu.
- Chroni przed kontaminacją – końcówki pipet nie są narażone na kontakt z blatem lub innymi powierzchniami, co zapobiega kontaminacji. Dzięki temu próbki nie zostaną zanieczyszczone innym materiałem biologicznym lub zwykłym kurzem.
- Pomaga utrzymać porządek – statyw pozwala przechowywać pipetę zawsze na swoim miejscu. Dzięki temu można szybko sięgnąć po narzędzie, kiedy jest potrzebne. Taka organizacja laboratorium znacznie ułatwia pracę.
- Chroni pipetę przed uszkodzeniem – nieprawidłowe odkładanie pipety w przypadkowe miejsca zmniejsza jej żywotność. Statyw pomaga zapewnić dłuższą pracę bez uszkodzenia sprzętu.
Zadbaj o kompleksowe wyposażenie laboratorium, aby przyspieszyć i usprawnić procedury. W sklepie dystrybutora sprzętu laboratoryjnego znajdziesz narzędzia i akcesoria, przydatne podczas pracy z wieloma próbkami.